Placeholder image

ÓVODA


2022 Október

Az október hónap az ősz téma jegyében zajlott. Tanultunk az őszi időjárás, öltözködés jellemzőiről, az őszi természetről és aktuális évszakunk színeiről.

Beszélgettünk az őszi erdőről, funkciójáról. Külön kiemelt szerepet kapott témakörünkben a gomba és az erdei állatokról szerzett ismeretünkbe a süni vezetett be minket.

Az erdőben élő és telelő állataink mellett megemlítettük a költöző madarainkat is, őszi terméseink pedig egész hónapunkat végigkísérték.

Szerkesztette: Csordás Vivien, óvónő

2022 Szeptember

Szeptember az óvodákban általában az ismerkedésről, beszokásról és beszoktatásról szól. Nem volt ez nálunk sem másképp, még akkor sem, ha a legtöbben már a tavaly óta részei a közösségnek. Új gyerekek , új dinamika. Meg kell ismerni egymást és az óvodát.

14 gyermekkel kezdtük meg ezt a tanévet, vegyes összetétellel korban és magyar nyelvtudásban is. A tapasztalatunk az, hogy gyorsan beszoktak az új gyerekek is, mostmár mindannyian kifejezetten szeretnek óvodába járni. Szeptemberi témáink maga az óvoda volt, saját magunk és a család. Ki vagyok én? Mi a nevem? Mit szeretek és mit nem szeretek? Készítettünk saját személyigazolványt, amire ráragasztottuk vagy rajzoltuk a fontos tudnivalókat magunkról. Mi minden van az óvodában és hogy bánunk ezekkel a dolgokkal? Milyen a napirendünk? Ezeket a kérdéseket is átbeszéltük. A család témakörét is átvettük ezzel is segítve a család és óvoda közötti átmenetet. Mindenki hozott otthonról képet és bemutathatta a saját családját.

Megismerkedtünk a hitoktatónkkal is, Kovács Csabával, akivel nagyon szívesen énekelnek és barátkoznak a gyerekek. Ezenkívül Hanák Rigó Ildikóval is, aki rendszeresen jár hozzánk Ringató fogallkozást tartani. Az első alkalommal már mindenki tetszését elnyerte személye, hangja és a csodálatos hangszerek is, amiket hozott magával. Izgalmas tanév elé nézünk!

Szerkesztette: Kovács Hargita óvónő

2022 Június

Az óvodai év utolsó hónapjában a közlekedéssel, közlekedési eszközökkel foglalkoztunk. Tanultunk a szárazfüldi, vízi, légi kölekedésről és lehetőséget teremtettünk néhány példa megtekintésére a témával kapcsolatban.

Időt fektettünk az évzáró ünnepség, egyben az óvoda hivatalos átadó ünnepségének felkészületére, ami már ismert dalok, mondókák, körjátékok ismeretében zajlott.

Továbá ismétlő foglalkozásként hangúlyt fektettünk különböző játékok által a magyar nyelv ismeretének (színek, formák, számok, hónapok, évszakok, napok).

Szerkesztette: Csordás Vivien, óvónő

2022 Május

Május elején a méhecskékkel foglalkoztunk. Tanultunk verset, mint általában, s dramatizálva többször megnéztük majd magunk is eljátszottunk Szalai Borbála: Beszélgetés a méhecskével c. művet. Jó volt látni, hogy a gyerekek a bábokkal milyen felszabadultan beszélnek magyarul. Nem félnek, hogy nem érti meg őket a méhecske vagy a bárány, hanem felszabadultan válaszolnak a kérdéseikre, és ha a saját kezükbe veszik a bábot, akkor meg olyan gyerek is mondatokban beszél magyarul, akit azelőtt még nem hallottunk. Az amőba játék jó mókának bizonyult, de matematikai képességeinket is fejlesztettük általa. Ujjainkat erősítettük úgy, hogy mézet készítettünk pipettával.

A foglalkozások hetén sokat sétáltunk, meglátogattuk a faluban a fodrászt, a péket, a boltot, postát, de hozzánk is jöttek különböző foglalkozású emberek, mint amilyen a lelkész és katona.

Május végén kirándulásra készülve a vadon élő, egzotikus állatokról tanultunk. Elsősorban felismerni és megkülönböztetni kellett őket, majd beszélgettünk arról, hogyan étkeznek, milyen szokásaik vannak. Saját állatkertet is készítettünk, amely elég tágas volt az állatoknak, de biztonságos az embereknek.

Szerkesztette: Kovács Hargita óvónő

2022 Április

Áprilisban elején a háziállatokról beszéltünk. Szép, tavaszi időben sétáltunk a faluban és meglátogattunk két házi gazdaságot is, ahol tudtunk a helybeliekkel magyarul beszélni és közben az állatokat simogatni és etetni. Nagy sikert arattak a kiskecskék, de a lovak is. Köszönjük az Urbán és Csepregi családnak a szívélyes fogadtatást! A kispipi és a kisréce meséből megtanultuk, hogy nem mindig azt kell csinálni, amit a másik. Beszéltünk arról is, hogy miért tartjuk a háziállatokat és a haszonállatokból milyen termékeket nyerünk. A húsvétra is nagy gőzzel készültünk. Locsólóverset tanultunk, tojásokat festettünk és üdvözlőlapot készítettünk a családtagjainknak. Tavaszi Ringató is volt az óvodánkban, ahol a szülőkkel együtt énekeltük és az ölbéli játékokat játszottunk. A tavaszi szünetről visszaérkezve katicás hetünk volt, ahol ehhez kapcsolódó énekeket tanultunk, katicás fejdíszt készítettünk és katicás mesét tanultunk.

Szerkesztette: Kovács Hargita óvónő

2022 Március - Jőjj, jőjj, kikelet!

Márciusi hónapunkat a tavaszi ébredés jegyében kezdtük. Beszélgettünk az évszak jellegzetes időjárás jellemzőiről, a megfelelő öltözködésről, tavaszi időjárásról. Ezt követően a tavasz hírnökeiről: a hóvirágról, nárciszról, jácintról tanultunk, illetve betekintést nyertünk a kerti munkák világába is: nárciszt ültettünk az udvarba és hagymát dugványoztunk. Mivel március 22-én van a víz világnapja, március harmadik hetén a víz témát dolgoztuk fel, ami keretein belül meglátogattuk a Satrincai-tavat, ahol egy kellemes délelőttöt töltöttünk el. A hónap utolsó hete a költőző madarak visszaérlezése és a mér meglévő tudás kiegészítése, bővítése.

Szerkesztette: Csordás Vivien, óvónő

2022 Február

A februári hónapunkat a család témával kezdtük, de röviddel utána sajnos bezárt az óvoda egy hétre, mert munkatársaink között többen megbetegedtek. A továbbiakban a farsangi időszakot élveztük ki, sokat énekeltünk, táncoltunk és ritmikus gyakorlatokat is tanultunk az új ritmusbotjainkkal. A Magyar Nemzeti Tanács jóvoltából ezentúl kéthetente Lukács Sára logopédus jön el hozzánk fejlesztő foglalkozásokat tartani. Első, énekes-zenés ismerkedésünk Sára nénivel is farsangi témában zajlott. A gyerekek nagyon nyitottak és reméljük, hogy a továbbiaknak is ilyen nagy sikere lesz ezekenek a foglalkozásoknak. Nagy örömünkre elérkezett az a nap is, amikor más bőrébe bújhattunk. Álarcosbálunkat még különlegesebbé tette az, hogy a szülők jöttek hozzánk vendégségbe. Bemutattuk nekik a ritmikus gyakorlatunkat, azután pedig a szülőkkel együtt álarcot készítettünk, sorversenyt játszottunk és táncoltunk. Irén néni farsangi fánkja igen ízletessé tette ezt az együttlétet.

Szerkesztette: Kovács Hargita óvónő

2022 Január

A téli szünet varázsát megtartva, munkánkat a mese és a játék örömében folytattuk. Kis pajtásaink otthonról képeskönyveket, illetve játékokat hoztak és hangsúlyt fektettünk ezek megőrzésére. Amellett, hogy játszottunk szó- és képkincsünket fejlesztettük.

A téli időjárást figyelembe véve hangsúlyt fektettünk a sarkvidéken élő állatokra és a sarkvidéki életre.

A hónapot szokások, hagyományok jegyében zártuk: disznótorról beszélgettünk , e témában hallgattunk mesét és készültünk saját módon disznótorossal.

Szerkesztette: Csordás Vivien, óvónő

2021 December

Az év utolsó hónapja eseménydúsan és ünnepi hangulatban telt óvodánkban. Először is adventi gyertyát készítettünk és beszélgettünk a várakozásról. Néha nagyon nehéz kivárni a sorunkat kézmosásnál, hát még kivárni azt, ami sok nap múlva jön el! Minden hétfőn egy gyertyával többet gyújtottunk meg rajta és közben énekeltünk. A Mikulást nagy izgalommal vártuk, aki Miklós napján el is érkezett hozzánk. Ajándékot kaptunk tőle és fényképeszkedtünk is vele. Szobánk teljesen ünnepibe öltözködött, sok díszt készítettünk, amiből nemcsak a karácsonyfánkra hanem az ablakokba, ajtókra is bőven maradt. A téli évszakról és időjárásról is szó esett, havas mondókákat, énekeket tanultunk a mikulásos és karácsonyiak mellettt. Reméljük a téli szünet után az óvoda udvarán is tudjuk élvezni a hó nyújtotta játék lehetőségeket. Luca napján pogácsát sütöttönk és búzát ültettünk, az azt követő héten pedig mézeskalács tésztát kaptunk adományba, amit szorgalmasan megsütöttünk és kidíszítettünk.

Adventi hittanóráinkon egy kicsi betlehemest készítettünk, ami segítségével átbeszéltük a karácsonyi történetet.

Különös nap volt a mozis nap is, amikor pattogatott kukorica mellett egy karácsonyi rajzfilmet néztünk meg a kivetített vásznon.

A téli szünet előtt a szülőkkel tartottunk egy műhelymunkát, ahol együtt kézműveskedtünk és barátkoztunk.

Szenteste a református templomban angyaloknak öltözve részt vettünk a karácsonyi műsorban és itt búcsúztunk el egymástól a következő félévig.

Szerkesztette: Kovács Hargita óvónő

2021 november

Ez a hónap az erdei állatok, illetve a költöző madarak tanulmányozása jegyében telt. Hangsúlyt fektettünk mindkét élőlény csoport magyar nyelven történő megnevezésére, kinézetükre (tollazat, szőrzet) lakóhelyeik nevének megismerésére (erdő, a mi vidékünk, meleg égtáj). A tanulást segítő eszközökként memóriakártyát, párválasztó kártyát, dominókat, képeskönyveket, színező-kifestőket, mondókákat, dalokat, verseket, applikációkat, dal-körjátékokat, rajzokat, bábokat használtunk. Hangulatteremtő, a témával kapcsolatos zenéket is hallgattunk. A témánkat teljes mértékben kimerítettük.

Szerkesztette: Csordás Vivien, óvónő

2021 október

Esősen kezdődött az október, s alig vártunk, hogy az őszi napsütésben szárazon élvezhessük a játszóterünket. Fő témáink az évszakok és az időjárás volt. Megtanultuk az évszakok fő jellegzetességeit, s ezen belül az őszt igyekeztünk tüzetesebben megvizsgálni. Az udvarunkban levő diófa leveleit naponta néztük hogyan sárgul és persze az őszi séta sem maradhatott ki, ahol gesztenyét és szebbnél szebb leveleket gyűjtöttünk. Az időjárást egy héten át naponta figyeltük és lejegyeztük. Az ollóval ismerkedtünk levélvágással és különböző képeket is készítettünk őszi termésekből. Uzsonnáinkban gyakran szerepelt az alma és körte, ízléseinket kijezésre juttatva, hogy mit szeretünk és mit nem. Őszi gyümölcskosarat papírból, szőlőt pedig tojástartóból készítettünk. A korona járvány minket is utólért, így majdnem két hétre bezártuk az ajtóinkat, de novemberben nagyobb létszámmal, két óvónővel és hosszabbított munkaidővel újraindítottuk oktatási és nevelési munkánkat.

Szerkesztette: Kovács Hargita óvónő

2021 szeptember

Szeptemberben történt...

Szeptember hónap főleg az ismerkedésről szólt az óvodában. Az új gyermekek ismerkedtek a társaikkal, és mindannyian ismerkedtünk az új épülettel és bútorzattal. Még mindig újul és szépül az óvodánk, csodálatos látni, hogy hétről hétre hogyan alakul át a környezet körülöttünk. A színeket gyakoroltuk tánc és különböző más játékokon keresztül. Így megtanultuk magyarul megnevezni a színeket és matematikai kompetenciákat is fejlesztettünk a csoportosítás és megkülönböztetés által. A körülöttünk élő háziállatokat is megtanultuk, s nagyon szeretjük játszani az "Én elmentem a vásárba" kezdetű éneket, amikor bármilyen állat bőrébe bújhatunk. Saját készítésű hangszert is csináltunk és szívesen cserélgetjük az ütőket, dobokat és triangulumot amikor dalra fakad a szánk.

Szerkesztette: Kovács Hargita óvónő

Megkezdte a Maradéki Magyar Református Óvoda a 2021/2022 tanévet!

2021. szeptember 7-én sokunk örömére az óvodát már az új épületben kezdhettük! A Maradéki Református Egyházközség több éves emberi erőt felülmúló vállalkozásának a vége felé érkeztünk. Az óvoda új épülete nagy odafigyeléssel, úgy van tervezve, hogy minden előírásnak megfeleljen, amelyek a gyermekek biztonságát szolgálják és lehetővé teszik, hogy immár ne csak játszóházként, hanem államilag elismert, verifikált iskolai előkészítő intézményként működhessen.

Kovács Hargita óvónő beszámol az új épületben töltött első munkanapjáról:

Az idén tizenegy gyermek iratkozott be az óvodánkba, akik a háromtól öt éves korosztályba tartoznak. Négy gyermektől elbúcsúztunk a tavaly és pont ugyanannyi jött a helyükbe. Az új épületre már mindannyian vártunk, már tavasszal a gyermekek nagyon kíváncsiak voltak, s különleges alkalomkor néha-néha sétát is tettünk az alakulóban lévő épületben, ezért most felhőtlen az öröm, hogy végre használatba tudtuk venni. Az első nap még az újonnan érkezett gyermekek is annyira jól érezték magukat, hogy alig akartak hazamenni.

Az átalakított gyülekezeti teremben voltunk eddig, s ahhoz képest most óvónőként nagy segítség az, hogy minden a gyerekekhez van szabva, például a mosdóban teljesen önállóak tudnak lenni, s tudom, hogy bátran kinyithatom az ablakot, elég magas és senki sem sérülhet meg.

Halász Dániel lelkipásztor emlékeztet bennünket arra, hogy miért is fontos egy református magyar óvoda Maradékon:

Maradékon 1978-ban megszűnt a magyar nyelvű oktatás. A Református Egyháznak mindig is fontos volt maga az oktatás. Mivel nincs más magyar nyelvű óvoda, ezért mi elindítottuk 2013-ban a Generális Konvent támogatásával a hétvégit, majd 2014-ben a Magyar Állam támogatásával a mindennapos óvodát. Az idén pedig szintén nagyrészt a Magyar Állam támogatásával felépült új épületben kezdhettük meg az oktatást.

Minden gyermeket fogadunk felekezeti hovatartozás nélkül és örülünk, amikor a szülők úgy döntenek, hogy hozzánk íratják gyermeküket, mi pedig igyekszünk a legszínvonalasabb oktatást nyújtani, mert úgy gondoljuk, hogy gyermekeinknek azon kívül, hogy az élő Istent próbáljuk megismertetni velük, a földi életben fontos a nyelvek tanulása. Hiszen bizonyított tény, hogy aki több nyelvet beszél, előnyére és hasznára válik a földi életben. Nyelvet pedig gyermekkorban a legegyszerűbb tanulni.

Ebben az óvodában nyelvileg és felekezetileg is vegyesen vannak a gyermekek, ami gazdagságot jelent. Ezért mindenkit sok szeretettel várunk.

Amint a képeken is látszik szerény körülmények között tudtunk kezdeni. A munkálatok és a bútorozás még nem értek véget. Sőt nem csak eszközökkel tervezünk bővülni, hanem újabb munkatársakra is szükség lesz az egyre növekvő intézmény működtetésére. Naponta imádkozunk azért, hogy törekvéseink testvéreink javára és Istenünk dicsőségére legyenek!

Szerkesztette: Kovács Csaba segédlelkész

2019

Az óvodánkat 2013-ban hoztuk létre, mint hétvégi óvoda a Generális Konvent segítségével, de rögtön utána 2014 áprilisától, már rendes délelőtti óvodaként működik a Magyar Állam támogatásával. A támogatásokat a Miniszterelnökség Nemzetpolitikai Államtitkársága támogatja a Bethlen Gábor Alapon keresztül.

Az óvodánk jelenleg a gyülekezeti termünkbe működik, ami ha szükséges összepakolható, hiszen egyéb más alkalmakat is tartunk benne. Amióta viszont létezik, állandóan fejlődik és a felszerelése is egyre korszerűbb és jobb, köszönhető ez a különböző csoportok látogatásának is, akik általában eszközökkel támogatják az óvodánkat.

Viszont jelenleg is folynak az előkészületek, és ha Isten is megsegít bennünket, tervek szerint 2021 szeptemberétől már a Szerb Állam szempontjából is egy verifikált óvodát működtetünk, egy új épület keretében a Magyar Állam segítségével.

Ezért minden környékbeli gyereket várunk sok szeretettel intézményünkbe.



Maradéki Református Egyházközség